Thursday, May 1, 2008

Kısa Dönem Askerlik

askerlik kılavuzunu web sitemize taşıdık, oradan okursanız çok mutlu oluruz.
http://www.littlelostpeople.com/hayat/kısa-dönem-askerlik-kılavuzu/


Kısa Dönem Askerlik
Bu kılavuz Kısa Dönem Askerlik yapacak adaylar için genel bilgi vermek amacıyla 2005 yılında;
gitmeden önce hakkında hiç bir kaynak bulamadığım için insanların anılarının da farklı noktalar üzerinde yoğunlaşması ve gerekli tavsiyeleri asla alamamam üzerine, teskere sonrasında yazılmıştır.
Aralık 2004 celbi, kısa dönem havacı piyade olarak kişisel tecrübeler ve yorumlar içermektedir, resmi bir yazı değildir.
Bu yazıyı okuyorsanız şimdiden Hayırlı Teskereler :)


Not: Yeni dönem askerlerin kendi tecrübelerini ve yaşadıkları değişiklikleri en azından yorumlar kısmına eklemeleri , sizden sonra askerlik yapacak kişilere yol gösterici olacaktır.


KISA DÖNEM ASKERLER İÇİN KILAVUZ


A) ASKERLİĞE BAŞLANGIÇ


1) Askerlik Durum Belgesi:


Üniversiteden mezun olduktan en fazla 6 ay veya evinize askeri bir evrak geldikten sonra; ikamet ettiğiniz veya kütüğünüzün bulunduğu yerdeki askerlik şubesine giderek edineceğiniz belgedir. Askerlik durum belgenizi 1 yıl tecil hakkınızı kullanarak alırsınız ve geç başvurursanız daha sonraki bir celpte askere gitme şansına sahip olursunuz.
Yanınızda bulundurmanız gereken evraklar


- Mezuniyet belgenizin/diplomanızın aslı veya noter onaylı örneği


- Nüfus cüzdanınızın aslı veya noter onaylı örneği


- İkametgâh belgeniz


- 6 adet vesikalık fotoğraf


- TC kimlik ve vergi numaralarınızdır


Evraklarla ilgili işlemleri yaptırdıktan sonra, boyunuzun ve kilonuzun ölçüldüğü kısa bir sağlık muayenesinden geçirilirsiniz.


Son olarak bütün evraklarınız onaylanır ve üzerinde ../../.. tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur yazan bir belge size teslim edilir. Bu tarih başvurduğunuz tarihten yaklaşık 1 yıl sonrasına rast gelmektedir. (tecil)
a) Askerlik Tarihi : Üniversite mezunları (sağlıkla ilgili bölümler için biraz daha farklı bir sistem geçerlidir) 1 yıl içerisinde 3 farklı celpte(dönemde) askere alınır; 30 Mart, 30 Temmuz, 30 Kasım. Eğer askerlik durum belgenizde yazan tarihten önceki bir celpte askerlik yapmak isterseniz, şubenize bir dilekçeyle başvurmanız gerekmektedir.
2) İlk Yoklama :


İlgili celbinizin bulunduğu ayın 15’i geldikten sonra şubenize giderek, kısa-uzun dönem, hangi sınıfta askerlik yapacağınızı seçeceğiniz ve sınava giriş tarihinizin size bildirileceği evrakları doldurmanız gerekmektedir. Bunların hepsi yırtmamanız, kırıştırmamanız, katlamamanız gereken kocaman bir zarfla size geri verilir, ayrıca bunu yanında yol parası olarak 3.5-4 YTL alırsınız.
a) Kısa Dönem Askerlik : Toplam 6 ay sürer ilk 12 günü zorunlu izin ve bunun dışında isteğe bağlı kullanacağınız 12 gün daha izin hakkınız vardır. Askerlikte geçireceğiniz toplam gün sayısı 156’dır. Acemilik 35 gün sürer. Daha sonra da katılacağınız usta birliğinin mesafesine devamı için tıklayın...

2 comments:

Anonymous said...

harıka anlatmıssınız cok tesekkur ederız

Anonymous said...

Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Gerçekten de tamamen farklı bir yaşam biçimi olan askerlik hakkında çok az ve yararlı bilgi (genelde atıp tutulan askerlik anıları şeklinde) var. Askerlik öncesi, sudan çıkmış balık misali ne yapacağını bilmeyen benim gibi acemilerin işine yarayacak değerli bilgiler verdiğin için tekrar teşekkürler